شايد شما هم بخواهيد هماهنگ با اين فصل، تغييراتي در محيط خانه خود داشته باشيد. اين تغييرات مي‌تواند کاربردي باشد يا تزييني و يا ترکيبي از هر دو. در صورتي که جاهاي سرد خانه خود را بشناسيد، با انداختن قاليچه‌ها و گليم‌هايي که رنگ گرم دارند، مي‌توانيد هم فضا را گرم‌تر کنيد، هم گرماي کف زمين را حفظ ‌کنيد.

مي‌توانيد اجزاي مبلمان خانه را به هم نزديک‌تر کنيد تا فضاي نشيمن را گرم‌تر و شلوغ‌تر نماييد. با نزديک کردن مبلمان، حالت صميمانه‌تري در اتاق ايجاد مي‌شود. اگر در مبلمان خانه خود از رنگ‌هاي سرد يا خنثي (آبي، سبز، خاکستري، کرم و...) استفاده مي‌کنيد، بهتر است از بالشتک‌ها و کوسن‌هايي به رنگ‌هاي گرم (نارنجي، قرمز، زرد و...) نيز استفاده کنيد يا پوشش‌هايي با طرح گليم و جاجيم و يا قلاب‌بافي‌هاي گرمي به‌رنگ قرمز و زرشکي و قهوه‌اي را روي بعضي از قسمت‌هاي مبلمان بيندازيد.

استفاده از گلدان‌هاي آپارتماني سبز و سرحال و يا برگ‌هايي که در زمستان سبز هستند مانند برگ بعضي پيچک‌ها و کاج در خانه، بهار کوچکي در زمستان براي شما و خانواده‌تان به وجود مي‌آورد و در عين حال، از خشکي هوا که شوفاژها ايجاد مي‌کنند، مي‌کاهد. تغيير دادن دو يا سه لامپ در فضاهاي مرکز‌یتر و پررفت و آمدتر خانه، فضاي گرمي ايجاد مي‌کند. توصيه مي‌شود لامپ‌هاي معمولي را باز کرده و جاي آنها از لامپ‌هاي نارنجي، زرد تيره و حتي قرمز استفاده کنيد. فقط دقت کنيد که اگر در اين مکان‌ها مطالعه‌ مي‌کنيد، بايد آنها را با نور معمولي ترکيب کنيد. راه‌هايي هم وجود دارد که فضايي گرم و زمستاني براي شما در خانه ايجاد مي‌کند ولي هزينه زيادي ندارد. براي مثال، استفاده از چند کنده چوب در کنار هم به عنوان تزيين يا سبدي که پر از کاموا و عروسک‌هاي بافتني و بريده‌کاغذهاي رنگي باشد که آن را روي ميزي در کنار اتاق قرار دهيد و يا استفاده از شمع‌هاي کوتاه و بلند به رنگ‌هاي صورتي، نارنجي، قرمز، سرخابي و زرد و... روي ميز اتاق نشيمن.

 شايد شما فضاي خالي و مدرن کم‌ پوشش را دوست داشته باشيد و خانه‌تان بيشتر با سنگ و پارکت فرش شده باشد ولي اين حالت در زمستان وبهار، احساس سردي و بي‌روحي، به شما مي‌دهد. پس شايد بهتر باشد يکي، دو قاليچه ترکمني يا گبه و يا قاليچه‌هايي با رنگ‌هاي قهوه‌اي و لاکي در گوشه‌اي نگه داريد و در زمستان و بهار از آنها استفاده کنيد. صداها و بوها هم جزيي از دکور و زينت يک خانه هستند. صداي قل‌قل سماور و بخار آن در زمستان آرامش زيادي ايجاد مي‌کند. بد نيست سماوري قديمي و زغالي در سمساري‌ها پيدا کنيد و همان حس خوب و قديمي را در اتاق بيافرينيد. البته در گذشته نه چندان دور به محض سرد شدن هوا خانواده‌ها کرسي برپا مي‌کردند. شما هم اگر در خانه فضاي مناسبي داريد و فضاهاي سنتي را به مدرن ترجيح مي‌دهيد، مي‌توانيد از تخت خواب‌هاي چوبي قديمي و ميزهاي بلند چوبي در نقش همان کرسي‌هاي قديمي استفاده کنيد و روي اين کرسي را با سرمه‌دوزي يا ترمه‌ سنتي بپوشانيد.

 برای آن که چیدمان مبل چشمگیر و اصولی باشد این نکات را در نظر بگیرید:

 ۱ - کاربرد را مشخص کنید: در نظر بگیرید که این اتاق برای چه منظور استفاده می شود و قرار است چند نفر از آن استفاده کنند. پاسخ به این سوال، نحوه چیدمان مبل ها را مشخص می کند. به عنوان مثال پاسخ به این سوال که قصد داریم در این اتاق همه اعضای خانواده مقابل یکدیگر بنشینند یا در کنار یکدیگر، نحوه چیدمان مبلمان را مشخص می کند.

۲ - نقطه مرکزی را تعریف کنید: نقطه کانونی و مهم اتاق را شناسایی کنید. این نقطه می تواند شومینه، یک منظره، تلویزیون و... باشد، سپس بر طبق آن مبلمان چیده شود.

توجه داشته باشید که اگر قصد دارید در اتاق تلویزیون تماشا کنید، فاصله مناسب بین دستگاه و جای نشستن باید سه برابر سایز صفحه نمایش باشد. به طور مثال، اگر تلویزیون شما ۴۰ اینچی است باید ۱۲۰اینچ (حدود ۳ متر) فاصله تلویزیون تا محل نشستن شما باشد.

۳ - اولویت ها را شناسایی کنید: فاصله مبل ها نباید بیشتر از ۲ متر و نیم از هم باشد تا مکالمه بین افراد سخت شود و نباید همه مبلمان را به دیوار تکیه دهید، مگر آن که اتاقتان خیلی کوچک باشد.

 ۴ - تقارن را حفظ کنید: چیدمان متقارن برای اتاق های رسمی بسیار خوب است و چیدمان غیر متقارن احساس غیر رسمی تری به اتاق می دهد. با توجه به کاربرد اتاقتان می توانید مبل هایتان را متقارن یا غیر متقارن بچینید.

۵  - تنوع را رعایت کنید: اندازه مبلمان در سراسر اتاق باید متفاوت باشد. با قرار دادن یک مبل بزرگ یا بلند در یک طرف و قرار دادن یک مبل با قد و اندازه مشابه در طرف دیگر فضا را برای چیدمان مبل های دیگر مهیا کنید. البته می توانید از یک اثر هنری برای نمایش این توازن در سمت دیگر اتاق نیز استفاده کنید و تاحد امکان از قرار دادن دو مبل هم اندازه در کنار یکدیگر خودداری کنید.

۶ - تضاد را به نمایش بگذارید: خطوط منحنی و صاف را با هم ترکیب کنید. اگر مبلمانتان مدرن و خطی است آن را به دور یک میز گرد قرار دهید. اگر مبلمانتان شکل منحنی دارد آن را با یک قطعه زاویه دار هماهنگ کنید.

۷ - سهولت استفاده را فراموش نکنید: میز عسلی را باید در حدود ۳۵ تا ۴۵ سانتی متری مبل قرار دهید تا فضای کافی برای قراردادن پاها باقی بماند. درباره میز ناهارخوری نیز باید حداقل ۱۲۰ سانتی متر بین هر لبه میز و نزدیک ترین دیوار یا دیگر قطعات مبلمان منزل فاصله باشد. اگر رفت و آمد از پشت صندلی ها انجام نمی گیرد این فاصله میز تا ۹۰ سانتی متر نیز کفایت می کند.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…