images.jpg

مبل‌های چسترفیلد که ما آن‌ها را با نام مستعار مبل‌های سلطنتی می‌شناسیم، از زمان فیلیپ استانوپ چهارم(۱۹۶۴-۱۷۷۳) به جا مانده‌اند. براساس آن‌چه که در تاریخ آمده فیلیپ استانوپ به دنبال نوعی مبل بود که برای پادشاهان مناسب باشد و علاوه بر این‌که بر عزت و احترام آن‌ها بیفزاید، راحت نیز باشد که طراحان چنین مبلی را پیشنهاد دادند. او می‌خواست زمانی‌که مردها روی مبل می‌نشینند، لباس‌های‌شان چروک نشده و مرتب باقی بمانند.

از قرن بیستم به بعد هر مبلی که ویژگی‌های مشترکی با مبل‌های چسترفیلد آن زمان داشته باشد، هم‌‍چون بازوهای رولتی، پشت صاف و ارتفاع اتصال پاهای یکسان مبل سلطنتی نامیده می‌شود.

مبل سلطنتی تصویر خوبی از پادشاه آن زمان فیلیپ استانوپ به ما میدهد. مطمئنا او پادشاهی مدرن و بروز، هم‌چنین بیش از اندازه تجملاتی و ظاهرگرا بوده است. این نوع مبل که نماد سبک انگلیسی بود، خیلی زود به سایر نقاط جهان نیز صادر شد. به طوری‌که گفته می‌شود نمی‌توانید جایی از دنیا را پیدا کنید که از سبک مبل‌های سلطنتی بهره نگیرند. حتی در تاریخ آورده شده که زیگموند فروید در جلسات هیپنوتیزم بیمارانش از این نوع مبل استفاده میکرد.

امروزه مبل چسترفیلد یا سلطنتی در یادها باقی مانده، همان‌طور که سال‌ها پیش طراحی و ساخته شده بود. تفاوت در این است که آن نه تنها برای نخبگان و اشراف سلطنتی بلکه برای همه‌ی مردم قابل استفاده است. امروزه هر کسی می‌تواند از این قطعه‌ی شیک بدون محدودیت استفاده کند. طراحان سراسر دنیا با بهره‌گیری از سبک انگلیسی مبل‌های بسیار لوکسی طراحی می‌کنند.

امروزه مبلمان سلطنتی معمولا در اتاق‌های پذیرایی استفاده می‌شود.

انواع کلاسیک و مدرن مدل مبل‌ سلطنتی

مبل‌های سلطنتی اغلب از بازوهای رولتی شکل خود شناسایی می‌شوند.یکی از طرح های مبل سلطنتی که ساده‌ترین طرح آن نیز هستبه این  گونه است که هم طرحی برای اتاق پذیرایی و هم برای اتاق نشیمن می باشد. این طرح بیشتر از چرم و پارچه‌ی مخملی ساخته می‌شود.

یکی دیگر از انواع مبل سلطنتی که کمی طرح پیچیده‌تری دارد، اغلب برای اتاق پذیرایی استفاده می‌شود، چون راحتی زیادی برای کسی که روی آن می‌نشیند، فراهم نمی‌کند.

لوکس‌ترین مدل مبل سلطنتی که اغلب برای خانه‌های بسیار بزرگ و مدرن خریداری می‌شود اغلب تخت‌های پادشاهی نیز به این شیوه ساخته می شدند.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…