با آشپزخانه‌هایی که بدون هیچ فاصله‌ای با فضای پذیرایی قرار دارند چه‌کار می‌توان کرد؟

یکی از مشکلات غالب ساکنین خانه‌های مدرن این روزها دکوراسیون آشپزخانه های زیادی مدرن است! شاید در نگاه اول این آشپزخانه‌ها بسیار زیبا و لوکس به نظر بیایند، اما فقط زیبایی که مهم نیست! در این نوع آشپزخانه‌ها هیچ فاصله و حریمی میان فضای آشپزی و سالن پذیرایی وجود ندارد. درواقع انگار که آشپزخانه بخشی از دیوار گوشه سالن است که قرار شده لوازم برقی و پخت‌وپز را در آنجا قرار دهند! یک دکوراسیون شاید زیبا اما کاملاً غیرکاربردی (شما بخوانید به ‌دردنخور!)

شما با یک کفش با پاشنه‌های دوازده سانتی‌متری ممکن است بتوانید به میهمانی بروید، اما رفتن به پیاده‌روی یا حتی خرید با چنین کفش‌هایی کار بسیار دشواری خواهد بود! البته هستند بانوانی که در این کار هم مهارت دارند، اما انصاف هم چیز خوبی هست! پا و کمرتان حسابی اذیت می‌شود

قبلاً هم در خصوصآشپزخانه‌های ایرانینوشته‌ایم. آشپزخانه قلب خانه شماست و باید مکانی راحت و آرام برای انجام فعالیت‌های روزانه بانوی خانه باشد. زندگی ایرانی زندگی گرم و صمیمانه و پر از رفت‌وآمد و حرف وحدیث‌های خاص خودش است

مدل جزیره ای بدون مطبخ یکی از انواع آشپزخانه های ایجاد کننده مشکل در معماری داخلی ایرانی است.

چند بار پیش‌آمده که موقع کشیدن غذا کمی برنج این‌سو و آن‌سو ریخته یا اجزای سالاد اندکی روی میز پخش‌شده است؟ تصور کنید همه میهمانانتان در این صحنه به شما چشم دوخته باشند. حالا دیگر اگر میهمانان غریبه باشند و کمی رودربایستی هم داشته باشید، نور علی نور می‌شود!

راه‌حل هایی برای دکوراسیون آشپزخانه

واقعیت این است که راه‌حل‌ها تا حد زیادی بستگی به این دارد که شما چه مدت قرار است توی این خانه ساکن باشید و اصولاً مالک این خانه هستید (اجازه دارید در خانه ساخت‌وساز کنید) یا مستأجر (و اصلاً صرفه دارد بخواهید برای خانه فرد دیگری هزینه کنید یا خیر)

بهرحال باید یک راه حلی برای این مشکلات وجود داشته باشد! بهترین راه حل کمک گرفتن از یک دکوراتور حرفه ای است.

به‌هرحال برخی از راه‌حل‌هایی که من به عنوان یک دکوراتور می‌توانم به شما پیشنهاد کنم شامل این موارد هستند؛

یک – طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک جزیره‌ای

پیش از هر توضیحی لازم است بگویم آشپزخانه‌های جزیره‌ای در بسیاری از خانه‌ها خودشان یک معضل محسوب می‌شوند! اما به‌هرحال در مقابل این فضای کاملاً یکی شده با پذیرایی، می‌توانند مزیت‌هایی داشته باشند.

الگوی بهینه طراحی آشپزخانه های جزیره ای استفاده از مطبخ است.

مدل میز جزیره‌ای را بهتر است با کمک دکوراتور و در ابعاد مناسب و زیبایی که با تناسبات پذیرایی و آشپزخانه جور دربیاید اجرا کنید، اما چنانچه ساکنان موقت یک ‌خانه هستید و قرار نیست مدل این فضا را تغییر دهید، می‌توانید از یک میز عریض مستطیل شکل به‌عنوان جداکننده این دو فضا استفاده کنید.

جزیره ها فقط می توانند کمی احساس خانه را عوض کنند! اما کاربری های مشکل دار آشپزخانه را به زحمت!

یک فوت کوزه‌گری در این کار این است که؛ اگر میز شما پایه‌های سنگین و پهنی داشته باشد که تا زمین امتداد پیدا کرده است، حس آشپزخانه جزیره‌ای و جدا شدن دو فضای آشپزخانه و پذیرایی را بهتر ایجاد می‌کند، به نسبت میزی که پایه‌های سبک و باریکی دارد.

ادامه را در مطلب بعدی بخوانید......

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…