سخت‌ترین زمان برای انتخاب کوسن‌ها موقع انتخاب طرح و رنگ آنهاست. این که بدانیم چه کوسنی برای چه مبلی مناسب است. آیا یک کوسن با طرح و نقشه خاص و حتی رنگ متفاوت اش به دکوراسیون خانه می‌آید یا نه؟ آیا باید به رنگ مبل و حتی تم اصلی هم،در زمان خرید کوسن دقت کرد؟ آیا کوسن‌های یکدست رنگی،خانه را شلوغ نمی‌کنند یا طرح‌های گل‌دار فقط به درد مبل‌هایی با روکش ساده می‌خورند؟ 

طرح و رنگ: به خودتان سخت نگیرید! 

اگر می‌خواهید که ۲ کوسن روی یک مبل قرار بدهید بهترین روش این است که هردوی آنها شبیه به هم نباشند. بهتر است یکی را بدون طرح و رنگی انتخاب کنید و دیگری را طرح دار. ولی در رابطه با کاناپه بهتر است آنها یک جور باشند. یا ساده یا طرح دار!

برای مبل‌های بلند مانند کاناپه‌های سه‌نفره بهتر است ۲ کوسن رنگی ساده در ۲ طرف دسته مبل قرار بدهید. آن‌هم با رنگی در طیف رنگ مبل و بعد در کنار هر کدام از آنها یک کوسن طرح دار متناسب با رنگ دکوراسیون خانه بگذارید. می‌توانید حتی یک کوسن طرح دار در وسط مبل بگذارید و بی خیال جفت کردن کوسن‌ها شوید.

از این‌که طرح‌های مختلف را با هم استفاده کنید اِبایی نداشته باشید. فقط کافی است مطمئن باشید کوسن‌هایتان حداقل در یک رنگ با هم مشترک هستند. این طوری می‌توانید گل دارها را با راه‌راه کنار هم بگذارید و از شلوغی هم نترسید.

اگر کوسن‌ها را با طرح‌های مختلف انتخاب می‌کنید، باید به اندازه و تنوع طرح‌ها هم دقت داشته باشید. مثلاً اگر یک کوسن گل های ریز دارد باید کوسن دیگر را با طرح گل‌های درشت انتخاب کنید. یا اصلاً بی‌خیال طرح مشابه شوید.

اگر خیال دارید هم برای کاناپه بزرگ خانه کوسن بگیرید و هم روی مبل‌های تک‌نفره  بالشتک بگذارید کمی به کار گروهی هم توجه کنید. یعنی این که لازم نیست که حتماً کوسن های روی مبل‌ها با کوسن روی کاناپه یکی باشد اما باید تا جای ممکن هارمونی داشته باشند. این هارمونی می‌تواند از نظر طیف رنگ، طرح یا حتی شکل و اندازه باشد. یک جوری که انگار کوسن‌ها با هم هستند و نیستند!

چه کوسنی، برای چه مبلی؟ کمی دقت لازم است

برای ما ایرانی‌ها که همیشه دنبال نظم و ترتیب و هماهنگی هستیم شاید مهم‌ترین سؤال این باشد که آیا کوسن باید با رنگ دکوراسیون خانه یکسان باشد یا نه؟ در واقع این رنگ دکوراسیون خانه نیست که شکل و طرح کوسن‌ها را برایتان تعیین می‌کند بلکه بیشتر از همه سبک چیدمان خانه است که روی انتخاب کوسن‌ها نقش دارد. درواقع انتخاب جنس پارچه، رنگ و بافت کوسن‌ها رابطه مستقیمی با سبک و سلیقه خانه‌داری شما دارد.

 اگر چیدمان خانه شما کلاسیک و سنتی است آن وقت کوسن‌های مخمل و ابریشمی به کارتان می‌آید. پارچه‌های کارشده مانند ترمه و … هم برای خانه‌های کلاسیک مناسب هستند. در چیدمان سنتی،همه جور کاردستی زیبا و چشم‌گیر است پس لازم نیست همه کوسن‌ها را یک جور و حتی یک جنس انتخاب کنید. هماهنگی رنگ‌ها را حفظ کنید و از مخمل و ابریشم و … لذت ببرید. تازگی‌ها کوسن‌های گلیمی و گبه هم به بازار آمده‌اند که رنگ آنها هم با رنگ و بافت فرش‌های ایرانی همخوانی دارد و هم طرح‌های شاد و خوبی بینشان هست. بد نیست برای خرید این کوسن‌ها به مغازه‌های صنایع‌دستی سری بزنید. به‌خصوص که در راسته خیابان ولیعصر و طالقانی تهران انواع و اقسامشان را می‌توانید پیدا کنید.

 اگر دکوراسیون خانه شما مدرن و امروزی است بهتر است دنبال رنگ‌های متنوع زیادی نباشید. در این نوع دکوراسیون بیشتر طرح‌های هندسی حرف اول و آخر را می‌زند. طرحی هم اگر در کار نباشد کوسن‌ها ساده‌اند با پارچه‌هایی از جنس کتان و لینن. در خانه‌های مدرن و امروزی کوسن‌ها معمولاً بزرگ انتخاب می‌شوند و تعدادشان هم حتی بیشتر از باقی فضاهاست. این روزها مد اصلی در این نوع چیدمان انتخاب کوسن‌هایی با پارچه‌های متفاوت اما طیف رنگ یکسان است. البته با اندازه کوسن‌های مختلف! 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…