مهم ترین نقش در طراحی و دکوراسیون داخلی، بر عهده رنگ ها می باشد. رنگ ها دارای معنی هستند و منعکس کننده نوعاحساس ما هستند. رنگ ها دارای نیروی خاصی هستند و هر یک از طیف ها یک احساس عمیق را در محیط القا می کنند. هررنگ تاثیر فیزیکی و روحی خاصی را بر روی بیننده می گذارد و افراد واکنش های متفاوتی نسبت به رنگ های مختلف از خودنشان می دهند. روانشناسی رنگ ها در دنیای تجاری امروز از اهمیت خاصی برخوردار است و می توان اظهار داشت که هرچیزی را که در اطراف خود می بینیم به گونه ای در ارتباط مستقیم با این علم است.

رنگ ها و روان شناسی آنها:
با وجودی که اثر رنگ ها تا حدودی ذهنی است و در اشخاص مختلف متفاوت است امّا برخی از تاثیرات رنگ ها دارای معنییگانه ای در سراسر جهان هستند.
رنگ هایی که در طیف رنگ ها در ناحیه قرمز قرار دارند به عنوان رنگ های گرم شناخته می شوند که این دامنه اش از احساساتگرم و صمیمانه تا احساس خشم و عصبانیت متغیر است.
رنگ هایی که در ناحیه طیف آبی قرار دارند، رنگ های سرد نامیده می شوند و شامل آبی، ارغوانی و سبز هستند. این رنگ هامعمولاً آرامش بخشند امّا گاهی نیز ممکن است احساس غمگینی و بی تفاوتی را به ذهن آورند.
رنگ سیاه
رنگ مشکی نشانه قدرت، شان و مقام، برجسته بودن، قطعیت و محصور بودن است.
مشکی رنگ فوق العاده ای برای دکوراتورهاست.
مشکی با رنگ های متالیک طلایی، نقره ای، مسی و برنج جلوه ای فوق العاده دارد.
مشکی رنگ خوبی برای کف پوش است. رنگ سیاه و سفید معمولا به صورت کاشی یا موزاییک مناسب کف سرویس هایبهداشتی است چون با کنتراستی که ایجاد می کند فضاهای کوچک را بزرگ تر نشان می دهد.
مشکی به تنهایی به عنوان رنگ دیوار چندان مرسوم نیست، محیط را بسته و مرغوب می کند. اما برای اهمیت دادن و تاکیدیک طرح، در زمینه های رنگی به کار می رود.
رنگ قرمز
رنگ قرمز، رنگ گرمی است که برانگیزاننده هیجانات قوی است رنگ قرمز، تحریک کننده احساس خشم و عصبانیت است.
اگر با پوشیدن لباس قرمز در یک جلسه تجاری مورد توجه قرار گرفتید نه تنها به خاطر شجاعت شما در انتخاب رنگ بلکهاحساس قدرتی است که رنگ قرمز ایجاد می کند.
اگر می خواهید همه جا را قرمز کنید، کمی احتیاط کنید بهتر است قرمز را به صورت پراکنده در جاهای مختلف به کار ببرید.
از آنجا که رنگ قرمز میزان ضربان قلب را افزایش می دهد توصیه می شود از این رنگ به صورت محتاطانه در اتاق غذاخوری،آشپزخانه، راهروها و اتاق بازی کودکان اتاق خواب و اتاق کار استفاده شود.
رنگ آبی
رنگ آبی، احساس آرامش را به ذهن می آورد و معمولاً نشانگر صلح، امنیت و نظم است.
بیشترین استفاده از آبی زمانی است که به تنهایی به صورت طیف ها و سایه های مختلف محیطی زیبا، آرام، ایده آل و آسمانی راایجاد کند که مناسب اتاق خواب و سرویس های بهداشتی است.
رنگ آبی معمولاً برای دکور دفاتر مورد استفاده قرار می گیرد زیرا تحقیقات نشان داده است که افراد در اتاق های آبی کارآییبیشتری دارند.
آبی مناسب قسمت های پذیرش است و محیطی رسمی، محافظه کارانه و متعادل ایجاد می کند.

ادامه را در مطلب بعدی بخوانید......

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…